III. WYBÓR DOBREJ AGENCJI PRACY

III. WYBÓR DOBREJ AGENCJI PRACY - Tylkopraca.com.plOstatnimi czasy bardzo wiele Polaków decyduje się na pracę w Niemczech. Niektórzy szukają zatrudnienia na własną rękę, z kolei inni zwracają się do specjalnych pośrednictw. Ta druga propozycja często jest bardziej dogodna dla wszystkich – i dla osób, które po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy za granicę, i dla tych, które zarabiały już poza naszym krajem. Agencja zatrudnienia może ułatwić wiele czynności – prezentuje pracodawców, pomaga w zajęciu się niezbędnymi formalnościami, bywa, że zapewnia też przejazd i miejsce zamieszkania. Aby jednak nie ryzykować niepożądanych rozczarowań, stresu i kłopotów, należy postawić na wykwalifikowanego, profesjonalnego pośrednika. Jak trafić na wiarygodną i legalną agencję pracy?

Poszukiwanie niezbędnych informacji

Przed podjęciem postanowienia o podpisaniu umowy z konkretnym pośrednictwem, trzeba zweryfikować, czy prowadzi ono działalność zgodnie z prawem. Należy sprawdzić, czy wybraną agencję wprowadzono do niezbędnych rejestrów – między innymi do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Warto też wziąć pod uwagę to, czy posiada ona istotne certyfikaty. Dobrze jest również dowiedzieć się, jakie doświadczenie ma wybrane pośrednictwo – od jakiego czasu działa i z jakimi pracodawcami utrzymuje kontakty zawodowe. Trzeba też poddać ocenie, jak przeprowadzana jest rekrutacja i czego pracownik może oczekiwać po zawarciu kontraktu. Tego typu informacje przekazuje między innymi strona internetowa Agencji Pracy organizującej bezpieczne wyjazdy zarobkowe do Niemiec. Bezwzględnie powinno się także zachować ostrożność ze względu na potencjalne oszustwa finansowe – rzetelny pośrednik nie wymaga od swoich kandydatów opłat na przykład za pokazanie propozycji posad. Przed ostatecznym podjęciem współpracy, warto też zasięgnąć porady osób, które były już zatrudnione w wybranej agencji. Rewelacyjnym źródłem informacji są fora internetowe albo strony www gromadzące oceny konkretnych pośrednictw. Niezłym pomysłem jest również poproszenie o pomoc swoich znajomych – być może któryś z nich pracował już kiedyś w Niemczech i ma możliwość polecenia sprawdzonego pośrednika.

Stosując opisane wyżej wskazówki, można trafić na taką legalną agencję zatrudnienia, która pozwoli na podjęcie owocnej współpracy.